Az év minden napján kellene napvédő szereket használni, bár ezt elég kevesen tartják be. Miért kell egyáltalán védekezni a napsugárzás ellen, és hogyan oldjuk meg okosba’?
A nyári napokon 11-15 óra között extrém magas az UV-sugárzás, ezért fontos, hogy ebben az időszakban mindenki kerülje a napozást. Ha nem tudunk árnyékba húzódni, akkor különösen oda kell figyelnünk arra, hogy védjük bőrünket.
Leégés, ráncok, bőrrák – nem ijesztgetés, inkább figyelmeztetés!
A napfény körülbelül 50%-a látható fényből áll, 45%-ot tesz ki az infravörös sugárzás és 5% az UV, vagyis az ultraibolya sugárzás. Ez utóbbi UVA, UVB és UVC sugarakból áll. Míg az UVC sugarakat az ózonréteg kiszűri, addig például az UVA sugarak mélyre hatolnak a bőrben, és védelem hiányában ott fejtik ki káros hatásaikat. Az UVA sugarak tehetők felelőssé a bőr öregedéséért, valamint a melanoma kialakulásáért. A barnulást és a sokszor ezt megelőző leégést az UVB sugarak okozzák.
Hogyan ússzuk meg legolcsóbban a napvédelmet?
A Hóvége.hu tippjei következnek:
A legolcsóbb és leghatékonyabb megoldás ruházattal védeni a bőrünket. A megfelelő és hatékony ruházat: sűrű szövésű, világos pamut, ami mindenhol fedi a testet, tehát hosszú ujj, hosszú szár (ing, póló, ingruha). A fejfedés is rendkívül fontos, egy nagy szalmakalap, vagy egy siltes sapka nem csak a fejet, de enyhe mértékben a szemeket és az arcot is védi a közvetlen napsugárzástól.
Ne feledkezzünk meg a tarkóról! Sokszor kimarad, pedig rendesen tűzi a nap. Felhajtott gallér, tarkóvédővel szerelt szafarikalap, garbó, könnyű kendő, ezekkel hatékonyan védhetjük.
Kell a fényvédő! Tény, nem a legolcsóbb termékek, de ha odafigyelünk az öltözködésre, akkor kisebb felületen kell kenni, így már jóval költséghatékonyabb. A fizikai (ásványi, általában cink-oxid és titán-oxid keverékek) védelmi mechanizmussal működő krémek azok, amelyek fehér maszkként maradnak a bőrön, cserébe viszont tartósak és kis valószínűséggel okoznak allergiás reakciót. A kémiai védelmet nyújtó szerek felszívódnak, ezért nem látszanak, cserébe okozhatnak allergiás reakciót.
Mire figyeljünk, amikor naptejet választunk?
- Nagyjából legyünk tudatában annak, milyen típusú a bőrünk, mennyi idő alatt égünk le.
- Magas faktorszámú és széles spektrumú (azaz UV-A és UV-B sugárzás ellen is védő) napvédő krémet vegyünk.
- Legalább két óránként kenjük be magunkat, fürdés esetén ajánlott gyakrabban.
- Faktorszám × leégési idő = ennyi időt lehetünk napon, mire leégünk.
- Ne csak strandolás és nyaralás alatt kenjük magunkat, sima nyári hétköznapokon is!
(M)elegünk van, mit együnk? Ételek kánikulában
Ha jót akarunk magunknak, akkor most (is) hanyagoljuk Németh Szilárd receptjeit, és a zsíros, fűszeres ételek helyett a könnyű, nagy sütést-főzést nem igénylő fogásokat választjuk. Ilyeneket mutatunk.
Mit igyunk kánikula idején? Alkoholmentes frissítők fillérekből
Nyakunkon a hőség, tikkadnak a szöcskenyájak, tikkadunk mi is. Mutatunk 5 üdítő innivalót, ami jobban oltja a szomjat, mint a boltban kapható cukros löttyök.
A jövő hét közepéig kifejezetten meleg időre számíthatunk, vasárnaptól újabb kánikulai hullámra kell készülni
A jövő hét közepén érkezhet egy markánsabb hidegfront, amely mentén akár többfelé is előfordulhat zápor, zivatar, és a front akár tartósan is mérsékelheti a nagy meleget.