Kunhalmi Ágnes, Tordai Bence, és Csárdi Antal közös sajtótájékoztatót tartottak arról hogyan zabálja fel a pénzünket az infláció.
Összefogás: meg kell óvni a családokat a gazdasági válságtól
Tordai Bence, a Párbeszéd frakcióvezető-helyettese, az ellenzék képviselőjelöltje Budapest 4. választókerületében a vasárnapi parlamenti választáson a Facebookon közvetített online sajtótájékoztatón azt mondta, a Fidesz elhibázott gazdaságpolitikája megélhetési válságba taszította Magyarországot.
A Fidesz az elmúlt 12 évben megduplázta az államadósságot, idén megduplázta a költségvetési hiányt; történelmi csúcson van az infláció és az euróárfolyam - sorolta a problémákat Tordai Bence.
A gyenge forint a gyenge gazdaság következménye.
Szerinte a rekordmértékű drágulás felelőse, Orbán Viktor több mint egy évtizedig nem tett mást, mint "a haverjait fürösztötte közpénzen", amikor pedig beütött a krach, stratégiai nyugalmat gyakorolt és nem csinált semmit.
Tordai Bence közölte, a magyar emberek többségét eddig sem vetette fel a pénz, májustól pedig "elképesztő magasságban lesznek az árak".
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a kenyér kilója 550, a tej litere 330 forint lesz, egy liter étolaj 1400, tíz tojás pedig 600 forintba fog kerülni - mondta.
Csárdi Antal, az LMP országgyűlési képviselője, az ellenzék közös jelöltje Budapest 1. választókerületében is az érdemi kormányzati intézkedéseket hiányolta a drágulás mérséklésére.
Kijelentette: ha a választás után az ellenzék alakíthat kormányt, akkor az első döntések egyike lesz az alapvető élelmiszerek áfájának öt százalékra csökkentése. Hozzátette: a döntés 20 százalékkal hagy többet a családok zsebében.
Kunhalmi Ágnes, az MSZP társelnöke, az ellenzék közös országgyűlésiképviselő-jelöltje Budapest 15. választókerületében közölte, a következő demokratikus kormány legfontosabb feladata az lesz, hogy megóvja a magyar családokat és embereket a háború okozta negatív gazdasági hatásoktól, hogy válságálló társadalmat hozzon létre.
Ígéretet tett a nyugdíj- és a béremelésre, az áfacsökkentésre, a minimálbér adómentessé tételére, a rezsicsökkentés megtartására, a panelprogram folytatására, a "Kádár-kockák" felújítására, a családi pótlék megduplázására és az euróbevezetés feltételeinek megteremtésére.
Szerinte ebben a háborús helyzetben nem lehet hagyományos gazdasági eszközökkel orvosolni a válságot, nem lehet megszorító politikával kezelni a válságot.
Varga Mihály pénzügyminiszter nyilatkozatára utalva azt mondta, a költségvetési kiigazítás mindig megszorítást jelent, és ez nem járható út.
Olyan politikára van szükség, amely pénzt hagy vagy pénzt juttat az emberekhez és a családokhoz - jelentette ki Kunhalmi Ágnes.