A Fidesz-kormány sajnos még 13 év késéssel sem próbálja csökkenteni a magas költségeket okozó import fosszilis energiától való súlyos függést, hanem még tovább növeli azok részarányát, és akadályozza Európát is a független, elsősorban megújuló forrásokra alapuló energiapiac megteremtésében.
Szijjártó Péter külügyminiszter tájékoztatása szerint a Fidesz-kormány ellenezni fogja az Európai Bizottságnak az európai villamosenergia-piac reformjára vonatkozó javaslatát. A reform célja az lenne, hogy a fogyasztói számlák kevésbé függjenek a fosszilis tüzelőanyagok ingadozó áraitól, és megvédje a fogyasztókat a jövőbeni árkiugrásoktól, piaci manipulációktól. A javaslat ezen kívül segítené a megújuló energiaforrások integrációját és az energiaközösségeket.
Szijjártó indoklása szerint az Európai Bizottság el akarja venni a tagállamok jogát a rezsitámogatások meghatározására. Valójában a Bizottság csak az árampiaci árak meghatározását kialakító mechanizmust hozná uniós szinten egységes rendszerbe. A magyar érdek a valódi rezsicsökkentés lenne, masszív épületenergetikai felújításokkal, megújuló energiával, az energiafüggetlenségünk megteremtésével.
A rezsiköltségek ugyanis egyetlen fillérrel sem lettek olcsóbbak a Fidesz kormányzása alatt, csak a kormány az adónkból finanszírozza egy jelentős részét. A valóság az, hogy 2022 és 2023 folyamán az ország 8000 milliárd forintot, két teljes paksi erőmű árát veszít el a magas import energiaárak miatt.
Az LMP szerint ez az ablakon kidobott pénz nagyrészt Moszkvába áramlik, pedig ha a kormány már 2010-ben elkezdte volna az általuk javasolt energiatakarékossági és megújuló energia programot, akkor ezt a pénzt ki sem kellene fizetni, és a rezsiköltségek stabilan, és a mindenkori kormányzati szándéktól függetlenül alacsonyak lehetnének.
A Fidesz-kormány sajnos még 13 év késéssel sem próbálja csökkenteni a magas költségeket okozó import fosszilis energiától való súlyos függést, hanem még tovább növeli azok részarányát, és akadályozza Európát is a független, elsősorban megújuló forrásokra alapuló energiapiac megteremtésében. Ezt támasztja alá az is, hogy a költségvetési vitában újra elutasította a kormánytöbbség az LMP épületenergetikai felújításra irányuló javaslatát. Orosz gázra tehát van pénz a Fidesz szerint, energiahatékonyságra továbbra sincs szükség.
- írja közleményében az ellenzéki párt.
A kormány a szélerőművek engedélyezése helyett orosz érdekek szerint módosítja a paksi bővítés szerződéseit
Pedig inkább a szerződés felmondására lenne szükség, és nem az előnytelen és értelmetlen módosítgatásra. Új atomerőmű helyett az ország energiahatékonyságát kellene növelni, és átállni a megújuló források használatára.
Magyarországon a legdrágább az áram az egész EU-ban
Sem az ukrajnai háború, sem az Oroszország elleni szankciók nem okoztak jelentős energiaválságot Európában, Magyarország azonban kilóg a sorból, méghozzá a kormány "brutális, hétszeres rezsiemelése" miatt.
A Momentum szerint Magyarország le tudna válni az orosz energiafüggőségről - ha akarna
Lengyel szakemberek bizonyították be, hogy a magyar kormány és a MOL orosz import melletti érvei hazugságok.