A Fidesz által összetákolt választási törvény egy új lehetőséget nyitott meg a csalásra: elhozta a kamupártok korát. Rengetegbe kerülnek az adófizetőknek, de zavarosabbá, átláthatatlanabbá teszik a választást, megnehezítve az ellenzék dolgát, tehát Orbánéknak minden (köz)pénzt megér.
A kamupártokat a valódi pártokkal ellentétben nem érdekli a parlamenti mandátum, és nem pályáznak miniszteri pozíciókra. A TASZ definíciója szerint
A kampupártok mindössze azért léteznek, hogy hasznot húzzanak a választások folyamatából.
Sok szavazó gyakran a név miatt írja be az x-et a lapra, ezért az olyan kamupártok, mint a "Minden Szegényért Párt" vagy a "A Mi Pártunk" sokakat megfogtak. Ezek majdnem mindig a több száz millió forintos kampánytámogatás felmarokolása miatt születnek.
De vannak politikai célú szélhámos névadások is, amikor egy létező és működő ellenzéki párt vagy csoport nevére nagyon hasonlító elnevezéssel indítanak egy pártot a választáson, 2014-ben pl. volt Összefogás Párt és Együtt 2014 nevű párt is - utóbbi nem volt azonos az akkor Bajnai Gordon vezetésével induló valódi Együttel, mégis sokakat megtévesztett. Volt olyan szavazókör, ahol a rájuk adott pár százaléknyi szavazat miatt tudott nyerni a fideszes jelölt.
Bizonyos esetekben a kamupártok a valódi pártok elől is elszívják a levegőt: például a választások előtt a közmédiában a híradásokban egy fix műsoridőt osztanak fel a pártok között, tehát minél több a kamupárt, annál kevesebb műsoridő jut a valódiaknak. De erről szól az is, hogy sokszor ezek a kamupártok több és jobb plakáthelyhez jutnak a ma már szinte teljes egészében fideszes kézben lévő hirdetési cégektől, mint a valódi ellenzék.
Orbánék azért tűrik, sőt, támogatják mindezt, mert az a ki nem mondott céljuk a kamupártokkal, hogy zavarosabbá, átláthatatlanabbá tegyék a választást, és így félrevezessék, bizonytalanná tegyék az ellenzéki szavazókat.
A Partizán még 2019-ben átfogó anyagot készített a kamupártok működéséről, amelyből kiderül, hogyan zajlott a pénzek elsíbolása, milyen módon tették lekötelezetté a képviselőjelölteket, hogy tartsák a szájukat. Megtudhattuk azt is belőle, miként működött a tömeges ajánlóív-másolás.
A film két központi szereplője, Seres Mária és Stekler Ottó számos rablópártot épített fel az elmúlt évtizedekben. Mindezek alapja Seres 2008-as népszavazási kezdeményezése volt az országgyűlési képviselők költségtérítéséről. A népszavazáshoz összegyűjtött 200.000 aláírással és a hozzájuk tartozó személyes adatokkal visszaélve tudtak több pártnak is országos listát állítani.
Fontos szereplője ennek a körnek Monok volt polgármestere, Szepessy Zsolt és az elmúlt két évben a vírustagadó és oltásellenes mozgalmáról elhíresült Gődény György is. Ő most is indul, így az ellenük 2020 júliusában különösen nagy értékű költségvetési csalás miatt emelt vád miatt ezúttal háttérben maradó Seresék szinte biztosan fel tudnak majd venni 600 millió forintnyi támogatást ezúttal is.
Ez a kör 2014-ben és 2018-ban a választáson kétmilliárd forintnál is több állami támogatást tüntethettek el a hozzájuk kötődő különböző, tényleges politikai tevékenységet nem végző, csak a választásokon történő részvétel, és az ezzel járó támogatások megszerzése érdekében alapított hat „kamupárton” keresztül.
Az idei választásokon se lesz ez másképp, hisz ez áll a 12 éve hatalmon lévők érdekében. 35 párt már biztosan elindulhat, a Választási Iroda ugyanis már zöld utat adott nekik. Ebből a hatalmas számból a Fidesz-KDNP-t és az egységes ellenzéket leszámítva marad 27, amik túlnyomú többsége teljesen egyértelműen kamupárt.
A választásokon elindul például a Zöldek Pártja, akik 2006-ban összesen 2789 voksot tudtak összeszedni, 2014-ben aztán felvettek 150 millió forint támogatást az induláshoz, ami pedig 0,37%-ra volt elég. 2018-ban nem indultak el, de most nagyon bizakodók, hiszen "százas nagyságrendben" vannak tagjaik.
A Mi Pártunk nevű csoportosulás is elindul, akik 2018-ban összesen 477 szavazatot kaptak, miközben 60 ezerre számítottak. De megméretteti magát a Demokrata Párt is, akiknek nemcsak Facebook oldala nem aktív, de a honlapjuk sem működik, és a címükön sem lehet őket megtalálni.
A Közösen Magyarországért Párt most indul először, de saját bevallásuk szerint sem számítanak semmilyen valódi sikerre, országos listát nem is terveznek állítani, de a Parlamentbe azért valahogy mégis bejutnának. A Fidesz szekértolói egyértelműen.
Hasonló cipőben jár a Egészséges Magyarországért Választási Párt is, akik egy szabolcsi informatikus vállalkozásaként jöttek létre, és "egy harmadik pólust terveznek létrehozni" 5-10 jelölttel. Figyeljünk oda, ez a formáció nem azonos az EGYSÉGBEN MAGYARORSZÁG pártszövetségével!
Továbbá elindul egy Szabad Magyar Demokratikus Párt nevű képződmény is, akik legfrissebb Facebook akciója a Fidesz egyik posztjának megosztása volt – ebből is látszik, hogy hova tartoznak valójában. Rajta lehet a listán a Demokratikus Karta Párt is, akiknek nincs Facebook oldala, nincs honlapja, nincs semmilyen tevékenysége, sem pedig semmilyen elérhetősége egy címen kívül. Nevük egyértelműen a megtévesztést szolgálja.
És ahogy fentebb már említettük, a vírustagadás hullámait meglovagolva elindul ezúttal is dr. Gődény.
Orbánék nagyon félnek a 2022-es választástól, rettegnek attól, hogy elbuknak. Ennek érdekében minden piszkos eszközzel megpróbálnak belekapaszkodni az ingatag lábon álló székükbe.
De hiába próbálkoznak ócska eszközökkel. Az Egységben Magyarországért és Márki-Zay Péter pontot tesz majd Orbán hatalmának végére.
Résen kell lenni: tucatnyi kamupárt indításával próbál minket összezavarni a Fidesz
Orbánék eddig is szívesen használtak kamupártokat, hogy értékes szavazatokat lopjanak az ellenzéktől, és megakadályozzák a kormányváltást. Aki le akarja váltani őket, az az Egységben Magyarországért listájára és helyi jelöltjére szavaz.
Kamupártok, aláírásgyár és kegyeletsértés: érdekes pillanatok a Fidesz választási-kézikönyvéből
A Fidesz a bőség zavarával nyerte a 2018-as választást, amelynek az egyik fő szervezője a monori aláírásgyár volt.
A Fidesz előhúzta a kamupárt-kártyát Lőrincen
2014-ben 26 szavazaton múlt a kétharmad, kamupártok segítették a Fideszt. Nagyon úgy néz ki, hogy most ezt a kártyát húzták elő az önkormányzati választásra.
80 nap alatt a NER körül: a Fideszre szabott választási rendszer
Annyira lejtősre szabták maguknak a pályát, hogy hegymászó felszerelés kell annak, aki le akarja győzni Orbán embereit.
80 nap alatt a NER körül: Mészáros Lőrinc, a leggazdagabb magyar
Nem is vagyok egy átlagember – nyilatkozta szerényen a luxusjachtról érkező Mészáros Lőrinc 2016-ban, amikor 444 megjegyezte, hogy egy átlagos magyar nem így tölti a hétvégéjét. Orbán strómanja mára dollármilliárdossá nőtte ki magát. De hogyan?