Mennyire embertelen azt mondani a gyermeknek, hogy tanuljon, mikor nincs neki mivel.
A nagypapám arról mesélt, hogy 5 testvére közül csak az egyikük tudott iskolába járni, a többiek addig otthon maradtak. Egy pár cipőjük volt, és azt váltogatták. Épp az hordta, aki aznap tanulhatott. A többiek mindig "betegek" voltak vagy más dolgot találtak ki, miközben a tanárok megalázóan és lekezelően üldözték őket azzal, hogy miért nincsenek suliban.
Így van ez ma is, csak nem a cipők hiánya miatt.
A legnagyobb megdöbbenésemre 2021-ben az Orbán-kormány előidézte azt a helyzetet, amiről a nagypapám mesélt anno. A digitális oktatáshoz eszközök kellenek, ezeket pedig nem minden család tudja megvenni.
Mennyire megalázó lehet annak a kisgyereknek ez a helyzet, aki szeretne tanulni, de a kormány nem segíti hozzá? Miféle gyomorgörcsöt élhet át, amikor a tanárok vagy a társai felelősségre vonják?
A technikai ellátottság több helyen valóban javult valamennyit, de ennél sokkal markánsabb állami segítségnyújtásra lett volna szükség – állítja Szűcs Tamás, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves megyei regionális ügyvivője a Népszavának.
Szerinte a legszegényebb régiókban, településeken szinte semmit nem változott a helyzet tavalyhoz képest. Különösen az általános iskolák vannak nehéz helyzetben, ahol sokszor rendszergazdák sincsenek, hogy beüzemeljék az eszközöket, szoftvereket. Tapasztalatai szerint a szegény családok eszközellátottsága sem javult, s az iskolák sem tudnak elég laptopot, tabletet kölcsönözni.
A gyakorlati tapasztalatok miatt most könnyebb volt az átállás, de ez leginkább az iskolák érdeme, nem a kormányé. Érdemi digitális fejlesztés az elmúlt egy évben sem történt – vélekedett Turcsányi Ildikó általános iskolai tanár, a Pedagógusok Szakszervezetének egyik budapesti titkára.
Leginkább egy átfogó digitális tananyagfejlesztést hiányol, ami szerinte mindmáig nem valósult meg. Az iskolák eszközellátottságán is javítani kellene, igaz, az elmúlt időszakban ők kaptak néhány tabletet és számítógépet. Az oktatással kapcsolatban azt mondta: tapasztalatai szerint már a harmadik-negyedik osztályos gyerekekkel is lehet jól dolgozni az online térben, de a kisebbek szülői segítségre szorulnak.
Egyértelműen kudarcot vallott a Fidesz az oktatás tekintetében is. Magára hagyta a szegényeket, egy esztendő sem volt elég arra, hogy javítson a helyzeten. Ha csak és kizárólag ezt vesszük figyelembe, és a Kaviárkormány minden bűnét elfelejtjük, akkor is menniük kell 2022-ben! Pláne, ha mindent összevetünk.
Mélyszegénység: Vagy esznek vagy fűtenek egy somogyi faluban
A Somogy megyei Újvárfalván a lakosság felének még a fűtés kifizetése is komoly problémát jelent. Eközben a kormány csilliárdokat szór el propagandára, látványberuházásokra, focira.
Az egészségügyre szinte semmit, de saját magára rekordösszeget költ a Fidesz-kormány
Többet költött a Fidesz sportra, szabadidőre, kultúrára és vallásra, mint a közbiztonságra, lakásügyekre és településfejlesztésre összesen – derült ki az Eurostat adataiból.
A tanárok támogatása? A Fidesz rögtön elkaszálta!
Vajon Orbánék törődnek az oktatással, a tanárok megélhetésével, és a magyarság következő generációjával? Most ismét válaszoltak erre a kérdésre.
Lassan már csak az alapvető élelmiszerekre lesz pénzünk
Orbánék káoszkormánya miatt sokan vesztették el a munkájukat, vagy ment csődbe a vállalkozásuk. A boltok forgalma jelentősen visszaesett. Sokan már csak élelmiszerre költenek.
Kösz, Orbán! 2 milliónál is többen élnek itthon a létminimum alatt
Az Orbánéknak számító legfelső pár százalék ugyanakkor még gazdagabb lett, mint volt.