Hullámtörő sávot és betonmellvédet építettek Agárdra a fideszes önkormányzat asszisztálása mellett. Gárdonyban is inkább eladó telkeket látnának a vízpartban. A fideszes polgármester haszontalannak tartja a szabadstrandot, a nyaralótulajdonosokat és a vendég turistákat.
A besétálós, beszaladós megoldás helyett sziklás hullámtörő sávot és tömör mellvédet építettek a Velencei-tó agárdi partszakaszára.
Csak nem fideszes a városvezető? De de.
Tóth István Agárd fideszes polgármestere nem nyilatkozott a 24.hu-nak, feltehetően azért, mert működését sok kifogás éri a helyi lakosok részéről. Ugyanis a szabadstrandot a helyiek is szívesen használnák, és ehhez minden joguk megvan. Ezzel szemben Agárd hullámtörővel fogadja az oda látogatókat. Ezek olyan görögdinnye nagyságú sziklák, amiken csak jó fizikumú fiatalok tudnak zúzódás nélkül lejutni a vízhez. A másik okosság, a se nem esztétikus, se nem spraktikus mellvéd, amely 198 méteres szakaszon mindenféle szabadidős tevékenységre alkalmatlanná teszi a partot.
Mire fel a bunkóság Agárdon?
A Civilek a Velencei-tóért egyik aktivistája idézte fel a fideszes városvezető álláspontját, amely szerint az egynapos turisták semmi hasznot nem hoznak a településnek, mert kieszik a hűtőtáskájukat, itt hagyják a szemetüket és elmennek. Még ha ezt le is tagadná Tóth, az nyilvánvaló, hogy a hullámtörő és a betonmellvéd-akadály miatt se ők, se a tősgyökeres agárdiak nem jutnak le a vízhez.
A vízügy szerint indokolt volt a védmű a hullámzás okozta talajerózió miatt, és több megoldás közül választhattak a települések. A videóból az is kiderült, hogy Agárd e tekintetben nem tartozott a gondos önkormányzatok közé. Így olyan lett a védmű, amilyen. A civilek úgy próbálták terelgetni az ügyet, hogy a pandémia szűkre szabott tiltakozási lehetőségei miatt 350 e-mailt küldtek a fideszes városvezetőnek és harcostársának, Tessely Zoltánnak, a térség fideszes országgyűlési képviselőjének.
A Velencei tóért is összefognak a civilek
Hetvenhárom civil szervezet követeli közös állásfoglalásban, hogy a kormány és az illetékes állami szervek garantálják a Balaton, a Fertő-tó, a tatai Öreg-tó és a Velencei-tó védelmét.
De a tahó fideszessel nem könnyű európai módon diskurálni.
Az Agárddal egy közigazgatási egységben működő Gárdonynak is Tóth István a polgármestere. Az ott lakók attól tartanak, hogy a lakossági fórumon elfogadhatatlan módon üvöltő volt testnevelő tanár a bevételek növelésére hivatkozva engedélyezni fogja a gárdonyi partszakasz beépítését. Erre minden okuk megvan. „A szabadstrandok fenntartása nem érdeke az önkormányzatnak” - közölte a fölényeskedő, lekezelő fideszes.
A polgármester azzal érvelt, hogy 5 kilométer hosszú partszakasz van a városban. „A tó azt nem bírja el, hogy önök mindenhol fürdeni szeretnének” - mondta, a szabadstrandokat pedig a kommunizmushoz hasonlította. „Nem jár minden ingyen”.
A fideszes csicska szerint a szabadstrand kommunista örökség, el kell hát adni. De mégis kinek kell?
Szél Bernadett felemelte a szavát az ellen, hogy a gárdonyi fideszes önkormányzat a strandok területét apróbb darabokra szabdalja fel, megszüntesse a 30 méteres parti védelmi sávot. Így a strandok eladhatók lesznek, és szállodákat lehet oda építeni.
Kunhalmi Ágnes elmondta, hogy 2010 óta az összes természetes tavon megfigyelhető, hogy a NER-lovagokból verbuválódott új fideszes tőkésosztály lényegében kisajátítja a szabadstrandokat, ahol korlátlan beépítésekbe kezdenek és károsítják a természeti értékeket.
A Hajrá Fehérvár megírta, a haveri építési hullám a Velencei-tavat is elérte, egyre-másra építik be a zöld területeket. Jelenleg is számos olyan projekt fekszik a fidesz-bábok asztalán, amellyel tovább csökkentenék a szabad partszakaszok számát. Sőt mi több, totálisan kiszorítanák onnan a nem NER-kompatibilis magyarokat.