Budapest jelenleg nettó befizetője a költségvetésnek, többek között a 12-szeresére növekedett szolidarítási adó miatt. Ez 25 milliárd forintos mínuszt jelent a fővárosnak. Karácsony Gergelyék úgy döntöttek, hogy ezt az összeget nem fizetik be, helyette közigazgatási bíróságon akarják bebizonyítani ennek az elvonásnak a törvénytelenségét.
A főváros felfüggeszti a kormány finanszírozását az elkövetkező hónapokban
– jelentette be azon a sajtótájékoztóján a főpolgármester, amelyen Budapest pénzüghyi problémáit megoldó intézkedéscsomagot ismertették. Kijelentette, veszélybe került a közszolgáltatások biztosítása, a csomag kidolgozása során viszont két dolgot nem hagyhattak figyelmen kívül:
- a városi közszolgáltatások nem sérülhetnek;
- a fővárosi 27 ezer dolgozó fizetése nem kerülhet veszélybe.
Karácsony emlékeztetett, két súlyos válságot kezeltek: a Covid alatt létrehozták a Budapesti Közműveket, az energiaválság alatt pedig ennek révén 29 milliárd forintot spóroltak az energiaszámlákon.
Hozzátette, emellett egy belpolitikai válság is sújtja a fővárost: a kormány elkötelezte magát egy Budapest-ellenes politika mellett. Ennek alátámasztására emlékeztetett, Tarlós István főpolgármestersége alatt 5 milliárd, most pedig 58 milliárd forint szolidaritási adó kellene fizetni, illetve az előző városvezetés idején pozitív volt a kormány és a főváros által fizetett összegek egyenlege, míg most ez mínusz 25 milliárd.
Épp ezért ezt a különbözötet nem fogják befizetni a kormánynak. Az önkormányzat közigazgatási bíróságra megy, abban a reményben, hogy megállapítják a 25 milliárdnyi adó törvénytelenségét.
A további konkrét intézkedések az alábbiak lesznek:
- a fővárosi cégek működése kapcsán 15 milliárd kiadást az év végére ütemeznek át.
- a Budapesti Közlekedési Központ 24 milliárd forint értékű éven belüli hitelt vesz fel a jelenlegi, magas kamat mellett, ezt szeptemberben tudják visszafizetni.
- az energiamegtakarítási programot fenntartják.
A csomag többi eleme azonban nem rajtuk, hanem a kormányzaton múlik – közölte Karácsony. Ez szavai szerint azt jelenti, hogy bevasalják a kormányon a jogszabály szerint járó kintlévőségeket. Konkrétan:
- rezsitámogatást kérnek a fővárosnak, ennek érdekében a főpolgármester már korábban is tárgyalt az illetékesekkel;
- a Lánchíd felújítására szánt 6 milliárd forintos kormányzati támogatásról korábban döntött a kabinet, ezt az összeget kérik;
- az uniós támogatással megvalósult trolibuszbeszerzések 11 milliárd forintját a főváros előfinanszírozta, ennek kifizetését is kérik a kormánytól;
- hosszú lejáratú fejlesztési hitel felvételét is szeretnék elérni, ez szintén a kormány jóváhagyásán múlik;
- a NAV-nál az adó- és járulékbefizetések felfüggesztését, átütemezését kezdeményezik;
Karácsony Gergely összegzésként megjegyezte, a Budapest-ellenes kormányzat ellen Budapest-párti koalíciót kívánnak létrehozni, ehhez várják a fővárosi polgárokat, pártállásra tekintet nélkül.
Ez a város a költségvetés 10 forintjából 4-et termel meg
– közölte, végül hozzáfűzte, a budapestiek többet kívánnak adni az országnak, ennek érdekében most kevesebbet szeretnének befizetni.
Karácsony Gergely: az első negyedévben 29 milliárdot spórolt a főváros az energiaszámlákon
A kormány ellenben nem hogy nem segített egy fillérrel se, de még főváros által fizetendő szolidaritási adót is a tizenkétszeresére emelte.
A kormányzati kivéreztetés miatt túlélőprogramot készít a főváros
Az iparűzési adó elvonása és a szolidaritási hozzájárulás 148 milliárd forint direkt kormányzati elvonást jelentett - közölte Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes.
Karácsony Gergely a főváros és az állam viszonyáról: igazságtalan és tarthatatlan
Nemhogy nem kapunk egy fillért sem a kormánytól, hanem még mi fizetünk 6,348 milliárd forintot. Csak ebben a hónapban - írta a főpolgármester.