Kásler Miklós embertelenségi miniszter még tavasszal rendelte el a kórházi ágyak 60 százalékának kiürítését.
Szél Bernadett független parlamenti képviselő több hónap után hozzájutott az adatokhoz, hogy melyik kórházban mekkora arányú volt a kórházi ágyak felszabadítása. Megdöbbentő adatok derültek ki.
Az adatok a valóságot mutatják: az egészségügy leállítása és a kórházkiürítés szakmaiatlanul és embertelenül zajlott, a kormány pedig sorsára hagyott sok-sok beteg, ellátásra, kezelésre szoruló, vagy műtétre váró embert. A következmények politikai szinten szokás szerint elmaradtak, én viszont mindent megteszek azért, hogy ne maradhasson semmi titokban. Mert hitem szerint a politikában az átláthatóság alap, főleg, ha emberéletekről van szó - írja Szél Bernadett Facebook-oldalán.
Kásler Miklós miniszteri utasítása minden egyes kórházban, fűnyíróelvszerűen rendelte el az ágyak 60 százalékának felszabadítását április 7-e és 15-e, illetve 19-e között. Nem számított, hogy aktív, vagy krónikus ellátást igénylő betegekről van szó, mindenhol végre kellett hajtani a csökkentést.
Március 30-án a krónikus osztályok kétharmadában 58 százaléknál kevesebb volt a szabad ágy. Ötödükben 80 százalékos, vagy afölötti volt a foglaltság. Ez is azt mutatja, hogy sok helyen egyáltalán nem 2 százaléknyi ágyat kellett felszabadítani március 30-a után, hanem jóval többet.
Országosan március 14-e és április 19-e között összesen 19.165 ágy lett szabad.
A Jahn Ferenc Dél-Pesti Kórházban az aktív fekvőbeteg-szakellátás
március 14-én 368 ágy, (64%)
március 30-án 257 ágy, (44%)
április 19-én 276 ágy (48%) volt foglalt.