Átalakított adórendszerrel és anyagi biztonsággal segítené a szocialista párt az elszegényedő magyarokat. A Fidesz elavult, hazugságokra épített rendszerét le kell bontani, ha ki akarjuk javítani a társadalmat tönkretevő hibákat.
Az elmúlt egy év soha nem látott bizonytalanságot okozott a magyar embereknek és családoknak. A koronavírus-járvány okozta válság azonban csak azért fajulhatott idáig, mert Orbánék egy évtizeden keresztül nem korszerűsítették az adórendszert. Ennek eredménye a napnál is világosabb:
A társadalmi egyenlőtlenség növekszik, a gazdagok tovább gazdagodnak, míg a szegények tovább szegényednek.
Az MSZP programjában ezért az átlagember van a középpontban. Ennek eszköze pedig az adórendszer jelentős átalakítása.
A baloldali párt alaposan átépítené, többkulcsossá tenné a magyar adózási rendszert, így a munkavállalók mintegy kétharmada valamivel többet vihetne haza, mint most.
A minimálbér megemelése, igazságosan.
A Fidesz végtelen szűkmarkúságának az egyik legtisztább bizonyítéka az, ahogyan a magyar dolgozók legkiszolgáltatottabb rétegével bántak. Lassú, ráérős emelés, ami lemarad mind a valóságtól, mind pedig a KSH félrevezető adataitól. A pénz is kevesebbet ér, hiszen Matolcsyék sikeresen tönkretették a forintot. Ezen változtatni kell.
"Az egyik legfontosabb lépés, hogy a jövőben – a társadalmi igazságosság jegyében – a legkisebb kereseteket semmilyen adó nem nyomorítaná."
- emelte ki az MSZP társelnöke, Tóth Bertalan.
Így a minimálbérért dolgozók a teljes fizetésüket kapnák kézhez, kemény sarcolás nélkül.
111,3 ezer helyett 136,4 ezer forintot– a teljes bruttó összeget vihetnék haza. Ez éves szinten körülbelül 301 ezres emelést jelentene.
Ezen felül a minimálbér-rendszer átalakítása több dolgot is befolyásolna:
- A teljes jogú öregségi nyugdíj minimuma a minimálbér fele lenne - a mostani 28,5 helyett 65-70 ezer forintra emelkedne.
- A közmunkásbér lényegében a minimálbér lenne, véget érne a Fidesz-féle "ingyenmunka".
- Az otthonápolási díjat a minimálbérhez kötnék, a beteg családtagról gondoskodók ennél kevesebbet nem kaphatnának.
Az MSZP végső célja, hogy a minimálbér körülbelül az átlagbér 60 százaléka legyen, ahogyan az Európában szokás. Mediánbérben ez most 192 ezer, a KSH átlagbérével számolva majdnem 250 ezer forint lenne.
"A minimálbér megemelését az MSZP úgynevezett adójóváírási rendszerrel oldaná meg, ami azonban nemcsak a legkisebb keresetűeknek segítene, hanem mindenkinek, aki nem keres többet a mediánbérnél."
- mondta Tóth.
Az Áfa-rendszer átalakítása - elég a szegénység büntetéséből.
Enni, inni közlekedni, stb. mindenkinek kell, így a 27 százalékos fogyasztási adó mindenkit érint. Persze a gazdagabbaknak mélyebb a pénztárcája, nekik nem kell a napi betevő és a fűtés között választaniuk, főleg, ha nagy a család és sok az éhes száj.
Az MSZP ezért az élelmiszerek áfáját egységesen 18 százalékra csökkentené, míg az alapvető táplálékokét még jobban, 5 százalékra tolná le. A cél az EU-s átlag megközelítése.
Nyugdíjegyensúly
Az átlagnyugdíj 150 ezer forint, ami ijesztően alacsony és rengeteg idős kénytelen morzsákon tengődni, ha életben akar maradni.
Az MSZP mindenkinek azonos összegű 13. havi nyugdíjat adna, emeléskor pedig figyelembe vennék nem csak a pénzromlást, de a fizetések emelkedését is. Ez pedig mindenkinek egyenlően járna - azaz a kisnyugdíjasok járnak vele a legjobban.
Az ország újjáépítése - időseknek és fiataloknak.
Az egészségügy és az oktatás romokban van, ami azt jelenti, hogy a fiatal, illetve az idős generációknak esélyük sincs a tisztességes életminőségre. A kormány ezeken a területeken megmutatta, hogy képtelen a rendes szervezésre. Az egészségügyben a tudatos pénzelszívás, az oktatásban pedig a túlhajtott központosítás az egyik alapvető oka a bajoknak, mindkettő a Fidesz remekműve.
"Így a célszerű megoldás az, ha a közoktatást és az egészségügyet visszaadjuk az önkormányzatoknak."
– hangsúlyozta Tóth Bertalan.
Védőháló a hajléktalanság ellen - A lakhatás jogának védelme.
Ma majdnem másfél millió ember él emberhez méltatlan körülmények között (ezt nevezzük lakhatási szegénységnek), illetve százezreknek nincs pénzük arra, hogy továbblépjenek, azaz elköltözzenek a szülőktől, nagyobb otthont vegyenek, béreljenek.
Az MSZP ezt egy pályakezdő otthonteremtési támogatás bevezetésével segítené leküzdeni, ami a lakáskínálat színesítésében és az árak mérséklésében is szerepet játszana. Ez abban különbözne a CSOK-tól, hogy nem lenne feltétele a gyerekvállalás.
Emellett szolidaritási adóval ösztönözné a változtatásra az üresen álló lakások tulajdonosait. Akik viszont hátrányos helyzetű családoknak adják ki otthonaikat, illetve piaci ár alatt szerződnek a bérlőkkel, kedvezményekben részesülhetnének. A bérlakásprogram is újra fel lenne pörgetve.
A kormány már megmutatta, hogy képtelen a válság kezelésére. De nem kellett hozzá koronavírus, hogy lássuk az elmúlt évtized katasztrófáját, amit a Fidesz okozott. Mielőbb neki kell látni annak, hogy ezen változtassunk.
Az MSZP programja modern, európai szintre vinné az adórendszert, a magyarok megélhetését és a teljes gazdaságot. És Orbánék üres dumájával szemben ez összefogással meg is valósítható.
Tóth Bertalan: Orbán tegye a dolgát végre!
Minden késlekedéssel töltött percért, minden elhalasztott intézkedésért és blöffért Orbánt terheli a felelősség - közölte az MSZP társelnöke.
Tóth Bertalan: a kormányváltás után száműzni fogjuk a politikát a média világából
Az MSZP a Kulturális bizottság azonnali összehívását kezdeményezi a Klubrádió további működése érdekében.
Orbán drága kínai vakcinái gyengébbek a nyugatiaknál
Orbánék kétszer annyit fizettek a kínai Sinopharm oltásokért, mint amennyibe a Moderna került volna. Kiderült, hogy mégsem olyan hatékony.
Orbánék szállodájára nem vonatkoznak a járványügyi intézkedések
Folyamatosan érkeznek a felsőkategóriás autók a turai kastélyból kialakított luxushotelbe, ami Orbán vejének a tulajdona.
Brutális államadóssággal és költségvetési hiánnyal kezdhet az Orbánékat váltó kormány
A Fideszmaffia vezére és csicskásai ugyanis 10 év alatt rekordmennyiségű államadósságot hoztak össze.