Ha nem szeretnénk az emelkedő árak mellett visszafogni a szabadidős költségeinket, felfedezhetjük a hazánkban található több száz tanösvényt, melyek mára egyre interaktívabbak: QR-kódok, mesék és feladatok hozzák közelebb a környezetet a gyerekekhez - írja a hvg.hu.
A koronavírus-járvány első hulláma idején kezdte el feltérképezni a tanösvényeket Hegyes Katalin, aki mostanra több mint 150 tanösvényt járt be Budapesten és környékén Komáromtól Drégelypalánkig, Székesfehérvártól Monorig, ezek közül 130-at gyűjtött össze a „Ki a szabadba!” című útikalauzban. A rövid, pár kilométeres tanösvények ideálisnak tűntek édesanyjának, akinek a teljesítménye a hetek során egyre jobban nőtt, és egy idő után már a 15 kilométeres tanösvényeken is végig tudott menni. Hegyes Katalin hétközben az irodában dolgozott, hétvégenként kirándult, esténként pedig írta és szerkesztette a könyvet. Az útvonalak nagy részét az édesanyja mellett humánökológia mesterszakon végzett lányával tette meg, aki segítette az ökológiai összefüggések megértésében, sőt, egy idő után barátai is kedvet kaptak, így csoportosan járták az erdőket.
Hazánkban – az Agrárminisztérium nyilvántartása szerint – tavaly a 10 nemzeti parkban 201, illetve az országban összesen 509 tanösvény létezett, de valószínű, hogy ennél több tanösvényt is létesítettek, amelyek nem szerepelnek a listán. Hosszuk országszerte csaknem 1000 kilométert tesz ki, és mindenféle érdeklődési kört kielégítenek. A tanösvények hat fő tematika szerint csoportosíthatók:
- természetismereti
- környezetvédelmi
- geológiai
- kultúrtörténeti
- meseösvény
- kardio
A tanösvények lehetnek egyedi tematikájúak is, ilyen például a Bernecebarátiban található tanösvény, ami Sisa Pista, „az utolsó nógrádi betyár" életét meséli el, vagy Kerepesen a Bozótmíves tanösvény, ami a természetben való boldogulás praktikáit ismerteti. Hamarosan megnyílik spirituális, szakrális tematikájú tanösvény is, ugyanis ősszel a pálosok a Pilisben adnak át majd több ilyen tematikájú útvonalat – mondta el Hegyes Katalin.
Hegyes Katalin szerint a tanösvények segítségével nemcsak a gyerekek környezettudatosságát növelhetjük, hanem azt is elérhetjük, hogy megszeressék a kirándulást és felnőttként aktív túrázók legyenek. A szerző szerint gyerekkel minden típusú tanösvény látogathatunk, azonban esetenként a táblákat le kell fordítani a gyerek nyelvezetére.
Forrás: hvg.hu