A köztársaságpárti alpolgármester a kormány önkormányzatellenes politikája mellett a tavaly megbukott fideszes városvezetés viselt dolgaira is felhívta a figyelmet.
Mindannyian hallottunk már rengeteg olyan dologról, ami a Fidesz miatt nem valósult meg vagy alakult rosszul Érden. Egy éve már, hogy szerencsére eltakarodtak a hatalomból, de a bűneiket még mindig nyögi a város. Tetlák Örs nem szeretné, ha elfelejtenénk ezt nekik.
Sokszor mondom, hogy Érd "szegény" város és általában azt sem rejtem véka alá, hogy kiszolgáltatott helyzetünkért a Fidesz botrányos központosító rendszere mellett, elődeink alkalmatlansága okolható - írta az alpolgármester bejegyzésében.
Tetlák Örs elsődleges problémaként azt rója fel a kormánynak, hogy miután a Fidesz csúfosan leszerepelt a tavalyi önkormányzati választásokon, az Orbán-kormány még inkább bekeményített az önkormányzatokkal szemben, szabályos hadüzenetet küldött az ellenzéki településeknek.
"A legtöbben pontosan tudják, hogy az önkormányzatok finanszírozása döntően állami normatívákból és saját bevételekből tevődik össze. Utóbbiak közül a gépjárműadó településeken maradó részét nemrégiben einstandolták [...]"
További probléma, hogy mivel Érd egy tipikus lakóváros, ahol minden van, ami az élethez kell, de nincsen jelentős ipar. Az emberek szívesen laknak Érden, ám a nagytöbbség Pestre jár be dolgozni, ezért hiányoznak a városból a nagyadózó vállalkozások. Tetlák Örs szerint két megoldás van: vagy ide kell vonzani a cégeket, akik majd adóznak, vagy az államtól kell segítséget kérni.
T. Mészáros Andrásék az utóbbi utat választották, számukra a városvezetés a rendszeres térdencsúszást jelentette a pótlólagos állami forrásokért.
T. Mészáros András egykori polgármester tíz év alatt teljes kormányzati hátszéllel, sőt a belső körös KDNP-s Aradszki András lobbizása mellett sem tudta elérni, hogy Érd gazdaságilag önállósuljon. Elképesztő állapotokat hagytak maguk után.
Érd a Fidesz-csicskák bénasága miatt utolsó a megyei jogú városok között.
Érd első látásra hatalmas összeget, évi 2.7 milliárd forintot szedett be a járvány előtt iparűzési adóból. Viszont ha onnan közelítjük meg, hogy ebből az összegből nem tudna megépülni a Topoly utcai szociális központ, sem a Köznevelési Centrum, sem a Batthyány Iskola, már mindjárt sokkal árnyaltabb a kép - állapította meg csalódottan Tetlák Örs.
Ha megnézzük, mekkora az egy főre vetített helyi iparűzési adó más városokhoz képest, akkor elszomorító képet kapunk.
- Érd messze lemarad olyan a Budapesttől távoli városoktól, mint Salgótarján, Békéscsaba vagy Hódmezővásárhely.
- A hasonló lakosságú Szolnokon és Tatabányán kétszer annyi az egy főre jutó iparűzési adóbevétel.
- A környékbeli agglomerációs városok mindegyike veri Érdet: Budaörsnek több, mint 7-szer annyi a fejenkénti iparűzési adóbevétele.