Orbánéknak semmi nem elég. Most az egyetemekre tették rá a kezüket. Most 11 felsőoktatási intézmény szétzilálását szavazta meg a Fidesz.
Öt ifjúsági szervezet – köztük a Párbeszéd ifjúsági mozgalma, a Zöld Front – hirdetett a mai napra, április 27-ére gyásznapot az egyetemi autonómiáért. Valóban, én magam is úgy látom, hogy tragikus napja ez hazánk rendszerváltás utáni történetének - írja Tordai Bence (Párbeszéd) országgyűlési képviselő.
Orbánék évek óta dolgoznak a teljes hazai felsőoktatás megkaparintásán
Mostanra eljutottak oda, hogy saját embereiket ültetik minden hazai egyetem döntéshozó testületébe. Most a Fidesz további 11 felsőoktatási intézmény szétzilálását szavazta meg.
Tordai Bence arra hívja fel a figyelmet, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetem földbe döngölése után, most többek között olyan nagy múltú intézmények is fideszes kezekbe kerülnek, mint amilyen a Szegedi vagy a Pécsi Tudományegyetem.
Tegyük tisztába: az úgynevezett modellváltás lényege, hogy az eddig állami fenntartású egyetemek továbbra is állami pénzből legyenek fenntartva, ám ettől kezdve egy teljhatalommal rendelkező alapítvány és annak kuratóriuma tulajdonolja, „tartsa fent” és irányítsa az egyetemeket - írja a Párbeszéd politikusa.
Mit jelent ez? A hazai egyetemeket továbbra is közpénzből, a mi adóforintjainkból fogják tudni finanszírozni, azonban a többségében fideszes haverokkal feltöltött kuratóriumok uralta egyetemek kikerülnek a köz, a nép, a mi ellenőrzésünk alól.
Már csak az ELTE, a BME, az NKE, az MKE és a Zeneakadémia maradtak meg, de vélhetően ezek sorra kerülnek.
Csak úgy, ahogy más témákban Orbánék döntését nem előzte meg semmiféle szakmai egyeztetés vagy tárgyalás. A törvényjavaslatokat – a teljes ellenzék tiltakozása ellenére – most is erőből verte végig az Országgyűlésen a Fidesz - emlékeztet Tordai Bence, aki azt ígéri, ha az összefogás győz 2022-ben visszaadják az egyetemek szabadságát.
Hiller István: Amit az egyetemekkel műveltek az feudalizmus, nem autonómia
Az MSZP oktatásügyi szakpolitikusa a magyar egyetemek fideszes pártalapítványok alá való kiszervezések kapcsán mondta el pártja álláspontját.
Baranyi: a budapestiek nemet mondhatnak a kínai egyetemre
A teljes város népessége szavazhatna a polgármester által kezdeményezett voksoláson.
Fekete-Győr András, Szél Bernadett és Szabó Szabolcs közösen álltak ki a Fudan Egyetem magyar kampusza ellen
Jól jellemzi Orbánék járványkezelését, hogy a válság kellős közepén egy kínai egyetemre költenek százmilliárdokat a magyar emberek megsegítése helyett.
Partizán: A Fidesz évtizedekre bebetonozza magát a felsőoktatásba
Orbánék évek óta dolgoznak azon, hogy az egyetemeket is megszerezhessék maguknak. Mindenhova megpróbálják saját embereiket beültetni. A járványhelyzetet kihasználva pedig fullba tolják ezt a törekvésüket. Botrány.
A PTE-t is beszántaná a kormány, de ez ellen sokan küzdenek - PartizánRIPORT
A Pécsi Tudományegyetem modellváltása is bizonyítja: Orbánék mindenkiért el fognak jönni.